Uwagi MOST do planowanej inwestycji Budowa Zespołu Elektrowni Fotowoltaicznych „EF Stoki”
Na prośbę przedstawicieli społeczności lokalnej Rudy Kościelnej i okolic, wystąpiliśmy do Burmistrz Ćmielowa o uznanie MOST jako strony w postępowaniu administracyjnym dla inwestycji Budowa Zespołu Elektorowni Fotowoltaicznych „EF Stoki”. Uzyskaliśmy taki status. W związku z tym wnieśliśmy uwagi do raportu oddziaływań na środowisko tejże inwestycji, wykonanego przez firmę Eko Consulting. Cały dokument został załączony do tego artykułu. Natomiast tutaj zasygnalizujemy klika spraw budzących nasze wątpliwości
- Największe nasze wątpliwości budzi konsekwentne pomijanie kwestii Rezerwatu Krzemionki oraz wpisanego w lipcu 2019r. na listę dziedzictwa UNESCO obiektu Krzemionkowski Region Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego. Wskazana dla inwestycji lokalizacja znajduje się w strefie buforowej projektu, a planowana 100-metrowa strefa otaczająca w/w inwestycję -wkracza beżpośrednio w obszar chroniony. Ogólnikowe wzmianki o obiekcie z listy światowego dziedzictwa UNESCO Krzemionkowski Region Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego, nie uwzględniają konieczności szczególnej ochrony takiego sąsiedztwa dla planowanej inwestycji.
- Planowana farma fotowoltaiczna o powierzchni 104 ha stanowi znaczną ingerencję w krajobraz, w tym również krajobraz kulturowy chronionego obszaru. Budowa takich wielkopowierzchniowych inwestycji stanowi znaczące przekształcenie krajobrazu, co koliduje z koncepcją powołania obszaru Parku Kulturowego. Park ten ma objąć swoicm obszarem właśnie Krzemionkowski Region Prehistorycznego Górnictwa Krzemenia Pasiastego, sąsiadujący przecież bezpośrenio z planowaną inwestycją. Na ternach Praku Kulturowego istnieją ogranicznia dotyczące prowadzenia inwestycji drastycznie przekształcającej krajobraz (ustawa z dnia 23 lipca 2003 r. o ochrone zabytków i opiece nad zabytkami t.j. Dz.U.2021 poz.710-Art. 16 Utworzenie Parku Kulturowego). Fotowoltaiczne elektrownie przydomowe, albo zajmujące obszar do 1ha nie przekształacają tak znacząco krajobrazu, jak opisywana powyżej inwestycja zespołu elektrowni . Jest oba bowiem planowana na obszarze aż 104ha.
- Chociaż w raporcie padają stwierdzenia, że planowana inwestycja znajduje się na obszarze korytarzy ekologicznych, nie doprecyzowano jakie rozwiązania zaopobiegną kaleczeniu zwierząt w trakcie przejscia przez ogrodzenia. Naszym zdaniem przestrzeń pomiędzy powierzchnią gruntu, a ogrodzeniem jest zbyt mała (10cm, a powinna wynosić min. 2ocm).
- Ponadto brak jest w raporcie informacji do kogo należą działki, czy należą również do Gminy Cmielów. Więcej informacji w załączonym poniżej dokumencie:
mostedu.pl/…/uwagi-ef-stoki-Stowarzyszenie-MOST_27.09.2021.pdf
Materiał powstał w ramach projektu ” Korzenie. Projekt ochrony dziedzictwa przyrody i kultury Gór Świętokrzyskich” finansoowany z programu Aktywni Obywatele Fundusz Krajowy, Fundusze EOG.