• tel. 518605698,
  • e-mail: biuro@mostedu.pl

W Skarżysku-Kamiennej wytną drzewa. Można tego uniknąć


2024-03-22
Kolejne drzewa miejskie mają zostać wycięte! Tym razem w Skarżysku – Kamiennej przy ulicy Kochanowskiego zaplanowano przebudowę ulicy. W zasadzie chodzi o budowę miejsc parkingowych. Wzdłuż ulicy Kochanowskiego rosną aleje kasztanowców, klonów, lip.

 Na jednym z odcinków społeczność lokalna doprowadziła do tego, że zmieniono projekt i jedynej alei kasztanowców w Skarżysku nie wycięto. Natomiast przygotowanie terenu wykonano tak, że zniszczono systemy korzeniowe drzew i w dłuższej perspektywie czasu będą one chorowały i obumierały. Zaburzono także ich statykę co może się wiązać z zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi oraz dla ruchu kołowego oraz okolicznych zabudowań.

 W innej części tej inwestycji, na działkach o numerach ewidencyjnych 45/1, 45/2, 45/3, 55, 56, 95, 96, 97, 98 (obręb ewidencyjny 0003 Place, jednostka ewidencyjna Skarżysko – Kamienna), zaplanowano wycinkę 22 drzew. Pozostawione mają być …DWA DRZEWA. Co tym napisał wykonawca w swoim Projekcie zagospodarowania terenu „Przebudowa ul. Kochanowskiego w Skarżysku – Kamiennej” tom I strona 8 ??

 „Projekt przewiduje wycinkę 22 drzew rosnących wzdłuż przebudowywanej drogi pod budowę dodatkowych miejsc postojowych i chodnika. Wycinka została ograniczona do minimum i nie wpłynie znacząco na charakter szaty roślinnej”
 W opinii projektantów wycinka 22 z 24 drzew NIE WPŁYNIE ZNACZĄCO NA CHARKTER SZATY ROŚLINNEJ.

 Te drzewa stanowią resztkę tutejszego drzewostanu osiedlowego. Wiele drzew wycięto już wcześniej. Drzewa znikają od jakiegoś czasu. Nie wszystkie jednocześnie. Dlaczego? Bo jak się okazuje, przebudowa ulicy jest tylko jednym z elementów większej inwestycji. Otóż na placu sąsiadującym z aleją drzew planuje się budowę 14 piętrowego budynku, który będzie górował nad okolica. Drzewa prawdopodobnie przeszkadzają projektantom w realizacji ich wizji architektonicznej.

 Decyzję o realizacji inwestycji bez procedury środowiskowej wydał Prezydent Skarżyska – Kamiennej.
Te przeznaczone do wycinki drzewa są siedliskiem chronionych gatunków. Sprawdziliśmy to w terenie i wykonamy pełną inwentaryzację drzew z towarzyszącą im przyrodą. Kierujemy też pytanie do Prezydenta Skarżyska: na jakiej podstawie merytorycznej zakłada, że wycinka 22 z 24 drzew nie ma wpływu na przyrodę?

Kiedy architekci nauczą się tak projektować inwestycje, żeby nie dewastowały przyrody? Pytamy o to projektantów ze Specjalistycznego Biura Inwestycyjno – Inżynierskiego „Prosta – Projekt” w Kielcach. Wy też możecie o to zapytać to biuro projektowe: projekty@prostaprojekt.pl

 Na zdjęciach możecie zobaczyć pana Wiceprezydenta Skarżysko Kamienna, drzewa dziś, drzewa wycięte, drzewa zdewastowane i drzewa z lat 70. Wszystkie zdjęcia z ul. Kochanowskiego w Skarżysku.
 Na miejscu sprawą zajmują się wspaniali ludzie z Fundacja Ludzie z Natury.
Skarżysko