• tel. 518605698,
  • e-mail: biuro@mostedu.pl

Zaproszenie dla Premiera Mateusza Morawieckiego na happening Świętej Pamięci Natura 18. 01. 2022


2022-01-14

18 stycznia 2022 roku o godzinie 18:00 spod Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej ruszy wyjątkowy kondukt żałobny. Żałobnicy zaniosą pod Kancelarię Prezesa Rady Ministrów swój lament, żal i smutek związane z oczekiwaniem na podpis premiera Mateusza Morawieckiego pod bezprawnie opracowanym projektem rozporządzenia RD 162 w sprawie zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Premier Mateusz Morawiecki otrzymał w tej sprawie list, który publikujemy.

Załączamy też linki do filmu z wydarzenia na Łyścu 8 stycznia 2022 oraz link do wydarzenia na profilu Facebook naszego Stowarzyszenia:

Wydarzenie: https://www.facebook.com/events/296757842419381?ref=newsfeed

Film: https://fb.watch/auLzG6CePo/

 

Szanowny Panie Premierze

postanowiłem napisać do Pana mniej oficjalnie niż dotąd. Prawdopodobnie na Pańskim biurku leży projekt rozporządzenia nr RD 162 w sprawie zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Dokument ten został opracowany przez Pańskich ministrów z naruszeniem obowiązującego prawa. Potwierdzili to prawnicy z sejmowej komisji prawniczej, prawnik z Polskiej Akademii Nauk, naukowcy z Państwowej Rady Ochrony Przyrody, Rada Naukowa Świętokrzyskiego Parku Narodowego, naukowcy z Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk. Projekt negatywnie zaopiniowały najważniejsze krajowe, eksperckie organizacje pozarządowe. Sprzeciw wyraziło 38 000 Polek i Polaków podpisując petycję.

We wtorek 18 stycznia 2022 roku o godzinie 18:00 pod Sejmem rozpocznie się niezwykłe, poruszające wydarzenie artystyczne. Kondukt żałobny zaniesie Panu, pod Kancelarię Prezesa Rady Ministrów lament, żal i smutek związane z bezsilnością Polek i Polaków wobec bezduszności i bezprawia jakie od niemal trzech lat odbywają się w tej sprawie.

Chcę podkreślić, że Pański podpis pod wspomnianym dokumentem zniszczy polski system ochrony przyrody mozolnie budowany przez pokolenia patriotów od XIX wieku po dziś dzień.

Pragnę Pana Panie Premierze zaprosić na to przejmujące wydarzenie, które będzie miało charakter całkowicie pokojowy, nieagresywny i wyrażający nasz głęboki smutek.
Tli się w nas nadzieja, że ocali Pan polskie parki narodowe, polski system ochrony przyrody, Świętokrzyski Park Narodowy oraz poczucie, że żyjemy w kraju, w którym Premier chroni najwyższe, narodowe wartości.

Załączam film z wydarzenia, które 8 stycznia 2022 roku miało miejsce na Łyścu w Świętokrzyskim Parku Narodowym. Głęboko wierzę, że zapozna się Pan z nim i poczuje to, co czują Polacy czekając na Pańską decyzję.

Film z wydarzeń na Łyścu: https://fb.watch/auLzG6CePo/

Informacja o wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/296757842419381?ref=newsfeed

Z wyrazami szacunku i nadziei w imieniu swoim, organizatorów, uczestników, obywateli i obywatelek, środowiska naukowców, Polek i Polaków


Łukasz Misiuna
lukasz.misiuna@gmail.com