Świętokrzyski parasol dla Natury w mediach
Nasz projekt Świętokrzyski parasol dla Natury trwa już 8 miesiąc. W tym czasie wykonaliśmy około 100 kontroli terenowych, w których wzięli udział ornitolodzy, entomolodzy, chiropterolodzy, botanicy i ichtiolodzy oraz arborysta. Niebawem w projekt włączy się też hydrogeolog. Projekt zakład inwentaryzację 10 potencjalnie cennych przyrodniczo miejsc w województwie świętokrzyskim. Dziś tych miejsc kontrolujemy aż 14. Na początku nasz zespół liczył 5 specjalistów. Dziś zespół to aż 12 specjalistów. Dzięki temu zbieramy jeszcze dokładniejsze dane na temat zwierząt z kolejnych grup systematycznych.
Udało nam się w ciągu tych 8 miesięcy wykryć szereg gatunków skrajnie rzadko występujących w Polsce i zagrożonych, czasem na granicach swoich zasięgów występowania w Europie. O niektórych niewiele wiadomo, ponieważ ich identyfikacja jest możliwa przez jedynie kilka osób w Europie. wykryliśmy gatunki nowe dla województwa świętokrzyskiego oraz gatunki charakterystyczne dla lasów naturalnych o cechach lasów pierwotnych, które w Polsce można spotkać niemal wyłącznie w takich lasach jak lasy karpackie czy Puszcza Białowieska.
Dla naszych działań udało się pozyskać świetnych specjalistów. Dołączyły do nas także firmy przyrodnicze oferując swoje specjalistyczne wsparcie. O naszym nowym zespole napiszemy niebawem.
Dużą część prac zajmują rozmowy z administratorami lub właścicielami terenów, na których prowadzimy badania. O wynikach tych rozmów poinformujemy, gdy już się zakończą.
Obserwatorzy naszych działań korzystający z mediów społecznościowych zgłosili nam kilkanaście kolejnych, cennych lokalizacji, których w tym roku niestety nie uda nam się już zbadać. Dziękujemy za te ważne informacje. Postaramy się włączyć je w projekt w przyszłości.
Rozpoczęliśmy też proces przygotowywania wniosków o powołanie dwóch obszarów chronionych a także 5 stref ochronnych.
Tak o naszym projekcie wypowiedziała się dwójka doskonałych naukowców:
Prof. dr hab. Renata Piwowarczyk; botanik, pracuje wZakładzie Mikrobiologii i Parazytologii Instytutu Biologii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Zdobyła grant National Geographic, dzięki któremu bada rośliny pasożytnicze Kaukazu. Opisała po raz pierwszy dla nauki kilka gatunków roślin. Kieruje projektem „Fascynujące rośliny pasożytnicze – Orobanchaceae Kaukazu (Zachodnia Azja) – fitogeografia, taksonomia, zakres żywicieli i ewolucja”:
„Świetną robotę wykonujecie w kierunku poznania i ochrony bioróżnorodności, jak widać jeszcze wiele skarbów kryjącego, regionu świętokrzyskiego! Brawo!”
dr Mateusz Ciechanowski; chiropterolog, pracownik naukowy i dydaktyczny w Katedrze Ekologii i Zoologii Kręgowców Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w ekologii, zoogeografii i ochronie ssaków. Współautor książki „Nietoperze Polski” i wielu prac naukowych:
„Szanuję ten projekt bardzo, z każdym newsem coraz bardziej, to jest powrót do najlepszych korzeni polskich organizacji przyrodniczych”.
Takie opinie to dla nas wielkie wyróżnienie i dzięki nim wiemy, że wybraliśmy dobry kierunek. Bardzo dziękujemy.
Projektem zainteresowały się też media i to nie tylko lokalne, ale także ogólnopolskie. Tu możecie zobaczyć materiały z TV i radio.
1. http://mostedu.pl/swietokrzyski-parasol-dla-natury/
2. https://echodnia.eu/swietokrzyskie/swietokrzyski-parasol-dla-natury-przyrodniczy-projekt-kieleckiej-firmy-formaster-group-wlasciciela-marki-dafi-oraz/ga/c1-14738832/zd/41555652
3. https://echodnia.eu/swietokrzyskie/swietokrzyski-parasol-dla-natury-przyrodniczy-projekt-kieleckiej-firmy-formaster-group-wlasciciela-marki-dafi-oraz/ar/c1-14738832
4. https://kielce.tvp.pl/48865710/swietokrzyski-parasol-dla-natury-naukowy-projekt-w-swietokrzyskich-lasach
5. https://kielce.wyborcza.pl/kielce/7,47262,25654970,swietokrzyski-parasol-dla-natury-zbadaja-nasze-stare-lasy.html
6. https://www.youtube.com/watch?v=XzNfqQxOLNs
7. https://www.rdc.pl/podcast/animalista-swietokrzyski-parasol-dla-natury/
8. http://proskarzysko.pl/tag/swietokrzyski-parasol-dla-natury/
9. https://teleexpress.tvp.pl/48846339/swietokrzyskie-cuda-natury
Zachęcamy do czytania doniesień z terenu na naszym profilu w mediach społecznościowych: https://www.facebook.com/mostedu.org/