• tel. 518605698,
  • e-mail: biuro@mostedu.pl

Spotkanie naszego przedstawiciela z ministrem Mikołajem Dorożałą. Walczymy o prawo w Świętokrzyskim Parku Narodowym


2024-01-18
17 stycznia 2024 roku w Ministerstwo Klimatu i Środowiska odbyło się spotkanie dotyczące kryzysu w Świętokrzyski Park Narodowy.

 W spotkaniu wzięli udział: wiceminister Mikołaj Dorożała, poseł Rafał Kasprzyk poseł na Sejm RP, dyrektor departamentu do spraw ochrony przyrody #WojciechHurkała i reprezentujący nasze Stowarzyszenie MOST Łukasz Misiuna.

Nasz przedstawiciel opowiedział historię kryzysu i propozycje jego rozwiązania. Ustalono, że prawo w Świętokrzyskim Parku Narodowym zostało złamane i zostanie przywrócone co oznacza, że trzy nieruchomości wyłączone z granic ŚPN są i będą integralną częścią ŚPN, nieruchomości na Łyścu są i będą własnością Skarbu Państwa,.

Zaplanowano kolejne spotkania w ramach zespołu interdyscyplinarnego o co nasza organizacja wnioskuje od kilku lat.

Łukasz Misiuna poruszył też sprawę planów budowy farmy fotowoltaicznej Orange oraz zgłosił potrzebę powiększenia powierzchni ŚPN o dwie powierzchnie: sztolnię na Bukowej Górze oraz fragment jodłowo – świerkowego boru mszystego pod Ciekotami.

Sprawą zajmujemy się w ramach projektu „Korzenie 2. Przywrócenie integralności Świętokrzyskiego Parku Narodowego” realizowanych ze środków EOG Aktywni Obywatele. Fundusz regionalny. Projekty interwencyjne.