• tel. 518605698,
  • e-mail: biuro@mostedu.pl

Powiększmy Świętokrzyski Park Narodowy!


2023-08-31

Na skutek naruszających polskie prawo procedur powierzchnia Świętokrzyskiego Parku Narodowego została pomniejszona o 1,35 ha. Są to trzy działki znajdujące się w sercu ŚPN, na Łyścu. Obejmują między innymi część zabytkowej zabudowy klasztornej. Wszystkie polskie instytucje rządowe i pozarządowe uległy naciskom zakonników Oblatów z Łyśca i w trwającej ponad 4 lata procedurze łamania prawa teren ten znalazł się w rękach zakonników. Na szczęście pozostał on własnością Skarbu Państwa. Całą tę procedurę śledziliśmy i aktywnie braliśmy w niej udział na każdym jej etapie co zostało udokumentowane w licznych publikacjach prasowych. Naszą niezgodę na to bezprawie poparły inne organizacje pozarządowe oraz instytucje naukowe w tym Polska akademia Nauk, Najwyższa Izba Kontroli i Rada Naukowa Świętokrzyskiego Parku Narodowego. 

Nasza organizacja nie godzi się na całe to bezprawie i obecnie podejmujemy kolejne kroki prawne mające na celu przywrócenia prawa w Świętokrzyskim Parku Narodowym.

Od początku sierpnia 2023 nasze Stowarzyszenie realizuje projekt „Korzenie 2. Przywrócenie integralności Świętokrzyskiego Parku Narodowego”. Działania projektowe będą polegać na opracowaniu wniosku skierowanego do Ministerstwa Środowiska i Klimatu oraz zorganizowanie dużej kampanii społecznej połączoną z petycją i obywatelską inicjatywą zmieniającą granice ŚPN. Planujemy też kolejne publikacje, ekspertyzy prawne i naukowe.  Celem naszego projektu jest niedopuszczenie do groźnego precedensu oraz próba przywrócenia granic ŚPN sprzed rozporządzenia rządowego.

Najwyższa Izba Kontroli wezwała premiera Mateusza Morawieckiego do usunięcia bezprawia na Łyścu w ŚPN. Premier w oficjalnym piśmie skierowanym do naszego Stowarzyszenia odmówił zastosowania się do wskazań NIK.

Ponadto procedura przekazania terenu Oblatom została przeprowadzona z naruszeniem prawa. W ramach projektu zamierzamy doprowadzić do przywrócenia trzech działek 1,35 ha na Łyścu w granice Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Najnowsze publikacje opisujące sytuację na Łyścu znajdują się tu:

https://oko.press/oblaci-na-lyscu-premier-morawiecki-odmowil

i tu:

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/spoleczenstwo/2225020,1,panstwowo-koscielny-pakt-na-lysej-gorze-klasztor-dostal-trzy-dzialki-za-grosze.read

Projekt realizowany jest ze środków Fundusze EOG w Europie w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.