• tel. 518605698,
  • e-mail: biuro@mostedu.pl

Po naszej interwencji Orange Polska REZYGNUJE z budowy farmy słonecznej w Świętokrzyskim Parku Narodowym!


2024-02-27
Mamy kolejny WIELKI SUKCES!!! Piekło bezduszności zamarzło a motyle mogą latać dalej 
Informowaliśmy, że Orange planuje wybudowanie farmy fotowoltaicznej w granicach Świętokrzyski Park Narodowy na cennych łąkach trzęślicowych ze stanowiskiem ginącego gatunku motyla przeplatki aurinii.

 Po uzyskaniu takiej informacji skierowaliśmy pismo do Świętokrzyskiego Parku Narodowego o udostępnienie dokumentacji dotyczącej tej sprawy. Park udostępnił nam dokumenty. Wynikało z nich, że Dyrekcja ŚPN nie uzgodniła decyzji burmistrza gminy i Orange napotkało opór wynikający z racjonalnej i rzetelnej oceny sytuacji dokonanej przez pracowników ŚPN. Mimo to Orange za pośrednictwem prawnika odwoływało się od decyzji ŚPN nie przyjmując do wiadomości, że park narodowy to złe miejsce na lokowanie wielkoobszarowej farmy fotowoltaicznej.

 W związku z tym skierowaliśmy swoje pismo do Ministerstwo Klimatu i Środowiska z wnioskiem o odrzucenie odwołania Orange i odmowę wydania zgody na inwestycję.
 Po nagłośnieniu przez nas 17. 01. 2024 tej sprawy, zwróciła się do nas Kwietna Fundacja z deklaracją wsparcia naszych działań w tej sprawie. „Kwietna” podjęła własne działania.

Dziś uzyskaliśmy informację, że Orange wycofuje się ze swoich planów inwestycyjnych w granicach Świętokrzyskiego Parku Narodowego!!!!
 Świętokrzyski Park Narodowy jest jednym z najcenniejszych przyrodniczo i kulturowo obszarów w kraju. Dlatego za każdym razem gdy jego integralność jest zagrożona – reagujemy. Dziękujemy wszystkim za sprawne działanie i tym razem.

Burmistrz Gminy i Miasta Bodzentyn Dariusz Skiba zezwolił Orange na tę inwestycję i z tego co się dowiedzieliśmy, nadal uważa ją za racjonalną oraz uzasadnioną przyrodniczo.

Sprawą zajmujemy się w ramach projektu „Korzenie 2. Przywrócenie integralności Świętokrzyskiego Parku Narodowego” realizowanego w ramach Projektu finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.