Parasol dla Natury – postulowany rezerwat przyrody im. Andrzeja Melke „Puszcza Staropolska”
Od 2020 roku realizujemy projekt badawczy pod nazwą Parasol dla Natury. W ramach projektu wykonaliśmy inwentaryzacje przyrodnicze 15 cennych przyrodniczo lokalizacji w województwie świętokrzyskim. Każda z lokalizacji była badana przez nasz zespół pod kątem występowania chronionych, rzadko występujących i zagrożonych gatunków grzybów, roślin i zwierząt.
Prezentujemy pierwszy, najcenniejszy z obszarów, który nazwaliśmy postulowanym rezerwatem im. Andrzeja Melke „Puszcza Staropolska”.
Stanowisko obejmuje 10 oddziałów Nadleśnictwa Zagnańsk (164, 165, 166, 176, 177, 178, 179, 186, 187, 188) o powierzchni około 220 ha. Drzewostan na badanym terenie był w wieku od 80 do 200 lat. Najstarsze drzewa znajdowały się w oddziale 177 f (ok. 202 letnie). Dominującymi zespołami roślinnymi są tu wyżynny bór jodłowy (Abietetum polonicum), kwaśna buczyna niżowa (Luzuto pilosae-Fagetum), żyzna buczyna karpacka (Dentario glandulosae-Fagetum) i kontynentalny bór mieszany (Querco roboris-Pineatum). Na niewielkich powierzchniach wzdłuż jednego ze strumieni występuje też ols (Carici elongatae-Alnetum).
Powierzchnia jest bardzo zasobna w stojące i leżące martwe drewno w różnym stopniu rozkładu. Jest to obszar źródliskowy. Znanych jest około 7 źródeł. Płynące śródleśne, całkowicie naturalne strumienie rzeźbią wąskie i dość głębokie wąwozy. Miejscami obfita jest pokrywa mszysta złożona z różnych gatunków torfowców. Znajdują się tu także pozostałości działalności górniczej związanej z wydobywaniem tzw. piaskowca tumlińskiego. Jest to też obszar działalności oddziałów partyzanckich w czasie II wojny światowej (pozostałości umocnień, okopów).
Całość stanowi unikalną kompozycję leśnych krajobrazów z naturalnymi źródliskami i meandrującymi strumieniami, wąwozami, pagórkami, dużą ilością starych jodeł i buków oraz martwego, wielogabarytowego drewna. Buczyny mieszają się z borem jodłowym. Las miejscami ma charakter wyżynny. Charakterystyczna jest też urozmaicona struktura lasu.
Ze względu na walory przyrodnicze obszar ten zasługuje na ochronę jako rezerwat przyrody leśny, chroniący pozostałości i fragmenty dawnych puszcz o charakterze pierwotnym, typy zbiorowisk leśnych, stanowiska drzew na granicach zasięgu typ biocenotyczny i fizjocenotyczny podtyp biocenoz naturalnych i półnaturalnych, leśny i borowy – borów wyżynnych.
W czasie kilkuletnich prac inwentaryzacyjnych zespół Stowarzyszenia MOST wykazał stąd szereg gatunków zagrożonych, chronionych i rzadko występujących w Polsce i Europie.
Wybrane gatunki uznane za ginące, zagrożone, regionalnie rzadko występujące, wymienione na czerwonych listach i w czerwonych księgach, wymienione w Załączniku I Dyrektywy Siedliskowej i Załączniku II Dyrektywy Ptasiej:
- Jodłownica górska
- Oranżowiec pomarańczowy
- Soplówka jodłowa
- Świecznica rozgałęziona
- Szczecinkowiec jodłowy
- Szarzynka skórzasta
- Peltigera sp.
- Starzec hercyński Drugie stanowisko w województwie świętokrzyskim
- Widłak jałowcowaty
- Paprotka zwyczajna
- Wawrzynek wilczełyko
- Tujowiec tamaryszkowaty
- Tycz jodłowy
- Zgniotek cynobrowy
- Zgniotek szkarłatny
- Diacanthous undulatus Poza Świętokrzyskim Parkiem Narodowym gatunek nie podawany z województwa świętokrzyskiego
- Plegaderus dissectus
- Liodopria serricornis
- Wynurt lśniący
- Tephaea stercorea Gatunek nowy dla Gór Świętokrzyskich
- Gyrophaena boleti Gatunek nowy dla Gór Świętokrzyskich
- Skryt Sjöberga Gatunek nowy dla Gór Świętokrzyskich
- Rowczyk krótkoplecy Gatunek nowy dla Gór Świętokrzyskich
- Rugilus mixtus Znany tylko ze Świętokrzyskiego Parku Narodowego i Puszczy białowieskiej. Gatunek wskaźnikowy dla lasów o cechach lasów pierwotnych
- Ipidia binotata
- Skoropędek Wańkowicza Gatunek nowy dla Gór Świętokrzyskich
- Pawężnica większa
- Lizak pospolity Gatunek nowy dla Gór Świętokrzyskich
- Phloeonomus minimus Gatunek nowy dla Gór Świętokrzyskich
- Hylis olexai
- Szklarnik leśny
- Puszczyk uralski
- Sóweczka
- Dzięcioł zielonosiwy
- Dzięcioł czarny
- Dzięcioł białogrzbiety
- Muchołówka mała
- Muchołówka białoszyja
- Muchołówka żałobna
- Bocian czarny
- Jarząbek
- Nocek duży
- Mopek zachodni
- Popielica szara
- Bóbr europejski
- Łoś
- Wilk
W skład zespołu badawczego weszli: dr Lech Buchholz, dr Mateusz Ciechanowski, dr Marek Podsiedlik, Andrzej Melke, Zuzanna Wikar, Martyna Jankowska – Jarek, Konrad Bidziński, Mateusz Sapieja, Łukasz Misiuna, Andrzej Staśkowiak, Jakub Samiczak.
Fotografie: Mateusz Matysiak (opisane), Łukasz Misiuna (pozostałe)