• tel. 518605698,
  • e-mail: biuro@mostedu.pl

Opinia dotycząca planów budowy wieży widokowej na Łysicy w Świętokrzyskim Parku Narodowym


2021-11-01

Dyrekcja Świętokrzyskiego Parku Narodowego nie odstąpiła od pomysłu budowy wieży widokowej na Łysicy w Świętokrzyskim Parku Narodowym. W opinii dyrekcji ŚPN i samorządowców z Bodzentyna wieża skanalizuje ruch turystyczny i przyczyni się do rozwoju gospodarczego okolicy. 

W naszej ocenie lokalizacja wieży w tym miejscu nie skanalizuje ruchu turystycznego, a skoncentruje go stanowiąc tym samym czynnik negatywnie wpływający na przyrodę zarówno SPN jak i obszaru Natura 2000 „Łysogóry”. Zasadniczą funkcją parku narodowego jest ochrona jego przyrody. Udostępnianie turystyczne obszaru Parku musi uwzględniać potrzeby ochrony przyrody Parku.

ŚPN jest parkiem narodowym o małej powierzchni, odizolowanym, pofragmentowanym i poddanym silnej presji  również turystycznej. Dlatego uważamy, że istnieją alternatywy dla budowy wieży w tej właśnie lokalizacji.

ŚPN pod zarządem obecnego dyrektora przeżywa poważny, głęboki kryzys. Podejmowane są coraz to nowe inicjatywy dewastujące przyrodę parku. Jesteśmy przeciwni lunaparkizacji Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Uzyskaliśmy ważną analizę dotyczącą przeciwskazań dla lokalizacji wieży na Łysicy. Jej autorem jest członek Rady Naukowej ŚPN dr hab. Jan Urban.

Treść analizy: Wieza-na-Lysicy-analiza