• tel. 518605698,
  • e-mail: biuro@mostedu.pl

Łysiec w Świętokrzyskim Parku Narodowym nie utracił wartości przyrodniczych


2020-08-20

Minister Środowiska Michał Woś uważa, że wartości przyrodnicze na Łyścu zostały bezpowrotnie utracone. To twierdzenie jest nieprawdziwe. Nasze wstępne badania przyrodnicze wykazały, że to miejsce wciąż ponadprzeciętnie cenne przyrodniczo. Natomiast twierdzenia o bezpowrotnej utracie wartości w żaden sposób nie da się podtrzymać. Wystarczy zaprzestać dewastacyjnej działalności zakonników na Łyścu aby się przekonać, jak szybko Przyroda rozkwitnie.

Rok temu w oparciu o zgodę Dyrektora Świętokrzyskiego Parku Narodowego rozpoczęliśmy badania przyrodnicze na Łyścu. chcieliśmy sprawdzić ile jest prawdy w twierdzeniu dyrektora Reklewskiego o bezpowrotnie utraconych wartościach przyrodniczych tego miejsca.

Już pierwsze kontrole wykazały, że jest to miejsce o ponadprzeciętnych walorach przyrodniczych. Informowaliśmy o naszych odkryciach, co spotkało się z dezaprobatą ze strony dyrektora. Postanowił nam wstrzymać zgodę na badania. Zarzucił nam pracę pod założoną z góry tezę. Tymczasem założoną z góry tezą jest twierdzenie, że Łysiec utracił swoje wartości przyrodnicze i kulturowe oraz ogłaszanie projektu rozporządzenia w sprawie zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Poniżej zamieszczamy nasz wstępny raport z badań na Łyścu. Prace badawcze kontynuujemy od kilku dni.Minister Środowiska zezwolił nam na badania na Łyścu do końca 2021 roku. Jednocześnie zaplanował zakończenie procesu zmniejszenia Świętokrzyskiego Parku Narodowego na koniec 2020 roku. Co to znaczy? To, że minister Michał Woś nie potrzebuje wiedzieć jaka jest rzeczywista wartość i stan przyrody na Łyścu. On przyjął z góry tezę, że wartości tam nie ma. Co jest nieprawdą.

Raport ŚPN