W piątek 15 marca 2024 roku Stowarzyszenie Społeczno-Przyrodnicze MOST zorganizowało konferencję prasową dotyczącą sytuacji w Świętokrzyski Park Narodowy w kontekście nielegalnej zmiany granic Parku oraz naszych postulatów skierowanych do Ministerstwa Klimatu i Środowiska .
Konferencja dotyczyła:
usunięcia bezprawia na Łyścu poprzez anulowanie bezprawnego rozporządzenia RD 162 usuwającego trzy nieruchomości z granic ŚPN
włączenia w granice ŚPN dwóch obszarów o powierzchni ponad 300 ha – sztolnia na Bukowej Górze i fragment mszystego boru jodłowego pod Ciekotami.
Izabela Złonkiewicz odczytała stanowisko nieobecnego posła Rafała Kasprzyka, które zawierało istotne, najnowsze informacje wprost od ministra
Mikołaj Dorożała.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska we współpracy ze Świętokrzyskim Parkiem Narodowym rozpoczęło już działania mające na celu ponowne włączenie do obszaru parku nieruchomości na Świętym Krzyżu, ,a także poszerzenie jego granic. Projekt nowego rozporządzenia ma być gotowy do końca marca 2024 a sprawa ma być sfinalizowana do końca 2024 roku.
W konferencji wzięli udział dziennikarze z
Gazeta Wyborcza Kielce,
TVP3 Kielce i
Radio Kielce. Cieszy nas obecność Radia Kielce i TVP Kielce ponieważ przez ostatnie 5 lat media te jednostronnie udostępniały swoją przestrzeń dyrekcji ŚPN i oblatom, nie dopuszczając naszego głosu.
Z materiałów opublikowanych przez media możemy się dowiedzieć, że pan Marian Puchała, superior zakonu oblatów odmówił komentowania naszej konferencji jak i prac rozpoczętych przez ministerstwo.
Pan Puchała w rozmowie telefonicznej z TVP3 Kielce nazwał zarzuty wysuwane przeciw oblatom – kłamliwymi. Trudno powiedzieć co miał na myśli. Ponieważ nikt nie stawia zarzutów oblatom. Jedynie stwierdzamy fakty:
Oblaci od wielu lat prowadzą lobbing polityczny na szkodę Świętokrzyskiego Parku Narodowego
Nieruchomości na Łyścu nielegalnie wyłączone z granic ŚPN są własnością Skarbu Państwa a nie zakonu
Obecność oblatów na Łyścu ma destrukcyjny wpływ na przyrodę ŚPN co jest skutkiem na przykład organizowania imprez z kilkoma tysiącami motocykli lub intencjonalnego wprowadzania w parku narodowym gatunków inwazyjnych. to tylko niektóre z naruszeń obowiązującego prawa. I chętnie udowodnimy to przed Sądem.
Poniżej linki do informacji prasowych z naszej konferencji:
Działania podejmowaliśmy w ramach projektu pn: „Korzenie2.Przywrócenie integralnośći ŚPN”
Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.