• tel. 518605698,
  • e-mail: biuro@mostedu.pl

Dlaczego warto chronić świętokrzyską przyrodę? Trwa kampania 1%


2020-02-25

„Dla zachowania siedlisk i gatunków, dla różnorodności biologicznej oraz dla przyszłych pokoleń” tymi słowami polarnik i ornitolog Damian Czajka stojąc na tle lasu zachęca Internautów do przyłączenia się do akcji organizowanej przez Stowarzyszenie MOST: „Twój 1% ma sens! Chrońmy świętokrzyską przyrodę.” Nagrany przez niego dosłownie kilkusekundowy film krąży w sieci już od miesiąca i wzbudza coraz większe zainteresowanie nie tylko wśród mieszkańców województwa świętokrzyskiego.

Do akcji przyłączył się również Łukasz Misiuna –  przyrodnik, psychoterapeuta, pedagog, prezes Stowarzyszenia MOST. Od 30 lat odkrywa tajemnice świętokrzyskiej przyrody. „To województwo pełne jest takich miejsc – niewielkich, unikalnych, pełnych zgniotków cynobrowych, rzadkich gatunków ważek i chrząszczy, ptaków oraz innych zwierząt. Często zupełnie nie rozpoznane znikają zanim ktokolwiek o nich się dowie. Dlatego warto je badać i chronić” – mówi Łukasz.

Raz po raz w sieci pojawiają się kolejne nagrania osób, którym nie jest obojętny stan polskiej przyrody, w tym nagranie Andrzeja Gąsiowskiego – adwokata, założyciela grupy Fota4Climate, pamiętnikarza rzezi polskich drzew.

O co w tym wszystkim chodzi?
Temat jest dość rozległy. W ostatnich latach sprawy ochrony polskiej przyrody są zamiatane pod dywan. Nie tak dawno było głośno o rządowym projekcie rozporządzenia, który zakłada zmianę granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Nie mogło się to nie spotkać ze sporym sprzeciwem społeczeństwa.

Rządowy projekt rozporządzenia zakładający zmianę granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego spotkał się ze sporym sprzeciwem społeczeństwa. Wg planów ministra środowiska i dyrektora ŚPN, Park ma zostać pomniejszony o unikalny przyrodniczo i kulturowo obszar 5 ha zlokalizowanych na jednym z głównych szczytów Łysogór.

W dalszym ciągu trzymamy rękę na pulsie – wysłaliśmy wniosek do Ministra Klimatu o spotkanie w tej sprawie, a także nowy wniosek do dyrektora  ŚPN o zgodę na badania przyrodnicze, dzięki którym możemy udowodnić jak niezwykle cenne przyrodniczo obszary postanowiono wymazać z mapy Parku.

Aby nie dopuścić do szkodliwego działania musimy wykonać niezależną, wielospecjalistyczną inwentaryzację przyrodniczą terenu. W badaniach weźmie udział 7 specjalistów. To naukowcy z różnych ośrodków naukowych w całym kraju.

Tylko dzięki ich pracy oraz wiedzy zdobędziemy twarde argumenty pozwalające walczyć o zachowanie integralności Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

To wszystko wiąże się z ponoszeniem wysokich kosztów. Stowarzyszenie MOST jest organizacją non profit i nie prowadzi działalności gospodarczej. Jako Organizacja Pożytku Publicznego podlega kontroli i nadzorowi Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Każdego roku składamy sprawozdania finansowe i merytoryczne, które podlegają weryfikacji oraz są upubliczniane.

Jak możesz pomóc?

 

Podsumowując – środki zebrane w roku 2020 przeznaczymy na:

  • pokrycie kosztów badań naukowych (wykonane ekspertyzy),
  • prowadzenie niezależnych badań, projektów czynnej ochrony,
  • zakup sprzętu potrzebnego do kolejnych działań (w najbliższym czasie planujemy zakup m.in. fotopułapek),
  • pokrycie kosztów bieżącej działalności.

 

Więcej o naszych aktualnych działaniach możesz przeczytać  tutaj:

http://mostedu.pl/sekcja-aktualnosci/aktualnosci-2/
http://mostedu.pl/projekty/

 

Apel p. Damiana:
https://www.facebook.com/mostedu.org/videos/173435827426926/?epa=SEARCH_BOX
Apel p. Łukasza:
https://www.facebook.com/mostedu.org/videos/601781703707744/?epa=SEARCH_BOX
Wypowiedź p. Andrzeja:
https://www.facebook.com/andrzej.gasiorowski.12/videos/3130631950301583/UzpfSTY4NjQzMDQ3MTQyODA5MDozNTA0MjUyODk2MzEyNDg2/?epa=SEARCH_BOX