• tel. 518605698,
  • e-mail: biuro@mostedu.pl

Apel Stowarzyszenia MOST w sprawie wojny w Ukrainie


2022-03-02
Jesteśmy głęboko poruszeni i zaniepokojeni wojną trwającą w sąsiadującej z nami Ukrainie. Agresja Rosji wobec swojego sąsiada jest niedopuszczalna. Sposób prowadzenia działań wojennych wobec ludności cywilnej jest przerażający.
Wyrażamy swój całkowity sprzeciw, żal i złość.
Wojna ta jest wynikiem promowania paliw ze źródeł kopalnych takich jak ropa, gaz i węgiel. Tym samym jest to wojna klimatyczna o źródła energii oraz o zachowanie status quo w Europie i na całym świecie.
To wojna bogatych, którzy nie chcą cywilizacyjnej zmiany mającej na celu zaprzestanie eksploatacji brudnych, niszczących życie na Ziemi źródeł energii.
Niezdecydowana postawa i zwłoka rządów najbogatszych państw świata ale też rządu polskiego doprowadziła naszą część świata, a w perspektywie cały nasz świat na skraj całkowitej katastrofy.
Słabość reakcji Niemiec to wynik uwikłania tego kraju, ale też całego kontynentu w zależność od rosyjskiej ropy, węgla i gazu.
W Ukrainie giną zwykli ludzie. Rządy nadal zabiegają o zachowanie starego systemu energetycznego, którego funkcjonowanie doprowadziło do kryzysu egzystencjalnego na Ziemi, który jest kryzysem klimatycznym, humanitarnym, ekonomicznym, a teraz wojennym. System oparty na paliwach kopalnych jest samonapędzającym się mechanizmem śmierci.
Wołamy o pokój, wolność dla ludzi, samostanowienie państw i narodów i poświęcenie środków na natychmiastowe odejście od ropy, węgla i gazu. W imię życia zwykłych ludzi i wszystkich pozaludzkich organizmów, całej naszej Planety.
Zarząd Stowarzyszenia Społeczno-Przyrodniczego MOST