• tel. 518605698,
  • e-mail: biuro@mostedu.pl

Apel do wojewody świętokrzyskiego w sprawie nie pozbywania się własności Skarbu Państwa na Łyścu


2022-02-11

Po tym jak premier Mateusz Morawiecki podpisał bezprawny projekt rozporządzenia RD 162 w sprawie zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego, oraz po tym jak rozporządzenie weszło w życie a Świętokrzyski Park Narodowy utracił bezcenny fragment o powierzchni 1,35 ha na Łyścu, teren ten przeszedł w zarząd starosty kieleckiego. Jak wiadomo, starosta kielecki ma teraz w nieokreślny sposób odsprzedać lub przekazać ten unikalny , symboliczny fragment własności wszystkich Polek i Polaków zakonowi Oblatów z Łyśca. Może się to odbyć tylko przy akceptacji wojewody świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza. Dlatego przesyłamy wojewodzie nasz apel. Liczymy na to, że wojewoda powstrzyma to bezprawie. Zachęcamy Was do słania na adres wojewody Waszych listów w tej sprawie:

 

Kielce, dn.11. 02.2022

Zbigniew Koniusz

Wojewoda Świętokrzyski

  1. IX Wieków Kielc 3

25-516 Kielce

 

APEL STOWARZYSZENIA MOST W SPRAWIE ŁYŚCA

 

Szanowny Panie Wojewodo!

 

W związku z bezprawnym usunięciem z granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego fragmentu

o powierzchni 1,35 ha na Łyścu i przejściem tego terenu w zarząd Starosty Kieleckiego, apelujemy do Pana reprezentując 38 000 Polek i Polaków, środowisko naukowców i działaczy społecznych, oraz najważniejszych instytucji naukowych w Polsce, aby nie dopuścił Pan do pozbawienia Skarbu Państwa działek o numerach ewidencyjnych 2039/1, 2039/2, 2039/3 wraz z nieruchomościami, o łącznej wartości nie mniejszej niż 5,5 mln złotych.

Nieruchomości te przedstawiają bezcenną wartość przyrodniczą i kulturową i jako część unikalnej spuścizny powinny zostać własnością Skarbu Państwa, to jest wszystkich Polek i Polaków.

Zgodnie z informacją, którą otrzymaliśmy od Starosty Kieleckiego Mirosława Gębskiego, to od Pana decyzji zależy, czy to niezwykłe miejsce zachowa swój unikalny charakter i unikalne wartości.

Wierzymy, że leży Panu na sercu dobro Polski i Skarbu Państwa.

Jeśli jednak podejmie Pan inną decyzję, wnioskujemy o udostępnienie nam na podstawie obowiązującego prawa wszelkich informacji dotyczących procedury sprzedaży lub przekazania wymienionych nieruchomości Zakonowi Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w oparciu o podpisany przez Pana list intencyjny w tej sprawie.

Deklarujemy też chęć zaplanowania sposobu wykorzystania tych nieruchomości w przypadku pozostawienia ich w zarządzie Starosty Powiatowego. W przypadku podjęcia decyzji o pozbyciu się tych gruntów, deklarujemy wolę nabycia tego terenu.

 

Z poważaniem

Zarząd Stowarzyszenia MOST

Fot. Wikipedia