• tel. 518605698,
  • e-mail: biuro@mostedu.pl

Apel do Premiera Mateusza Morawieckiego o ułaskawienie Świętokrzyskiego Parku Narodowego


2021-12-30

Projekt rozporządzenia numer RD 162 w sprawie zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego leży na biurku Mateusza Morawieckiego. Apelujemy do Premiera o akt łaski wobec Łyśca, ŚPN, wszystkich parków narodowych w Polsce oraz całego systemu ochrony przyrody w naszym kraju.

Wczoraj przesłaliśmy na Premierowi nasz apel jako rozpaczliwy głos reprezentantów organizacji pozarządowych, naukowców, przyrodników, 38 000 Polek i Polaków, którzy nie godzą się z bezprawną próbą usunięcia z granic ŚPN bezcennego fragmentu na Łyścu.

Poniżej tekst naszego apelu:

Kielce 29.12.2021

Prezes Rady Ministrów

Mateusz Morawiecki

Al. Ujazdowskie 1/3

00-583 Warszawa

 

 

Apel o niepodpisywanie projektu rozporządzenia nr RD 162

w sprawie zmiany granic

Świętokrzyskiego Parku Narodowego

Szanowny Panie Premierze

 

Już tylko Pana podpis dzieli Świętokrzyski Park Narodowy od dziejowej katastrofy. Projekt rozporządzenia

w sprawie usunięcia z granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego jego serca, szczytowej partii Łyśca, został przygotowany z licznymi przypadkami naruszenia polskiego prawa.

 To szczególne miejsce pełne jest unikalnych, nigdzie indziej nie spotykanych wartości przyrodniczych

i kulturowych. Pozbawienie Świętokrzyskiego Parku Narodowego, Skarbu Państwa, nasz – wszystkich Polaków tak niezwykle cennego miejsca dla naszej tożsamości narodowej będzie wydarzeniem ponurym, kładącym się cieniem na całym polskim rządzie, na całej historii naszego kraju, zniweczy ponad 100 letnie działania polskich patriotów, którzy postulowali ochronę tego miejsca jeszcze w czasach zaborów.

 Apelujemy do Pana z całych sił, po ponad 2 latach starań o niedopuszczenie do tej bezprawnej decyzji, wyczerpani walką z administracją państwową, która zlekceważyła głos najważniejszych naukowców w Polsce, głos 38 000 obywateli, głos parlamentarzystów, głos społeczników o to aby Pan „ułaskawił” Świętokrzyski Park Narodowy

i nie usuwał jego serca na Łyścu.

 Nie podpisanie tego fatalnego projektu rozporządzenia będzie jedynym zgodnym z prawem, wiedzą naukową i wolą Polaków działaniem, które uchroni przed dewastacją cały polski system ochrony przyrody. Niepodpisanie tego dokumentu to także jedyne racjonalne wyjście pozwalające Polakom zachować wiarę w to, że Polska jest państwem prawa, sprawiedliwości i godnym zaufania.

 Wierzymy, że nie przyłoży Pan ręki do bezprawnego aktu niosącego skutek w postaci anomii prawa w Polsce.

 Jesteśmy skłonni wyjaśnić Panu całą sytuację i wnioskujemy także o spotkanie w tej sprawie.

 Z głęboką wiarą w Pana dobre intencje i z wyrazami szacunku

Zarząd Stowarzyszenia MOST

Prezes Dominik Włudyga

Wiceprezes Łukasz Misiuna