Zamieszanie wokół Rudzkiego Parku Kulturowego

No i po majówce. Pogoda się zmieniła szybko, a sytuacja Rudzkiego Parku Kulturowego również…18 marca Burmistrz J. Suska wraz z Radnymi Gminy Ćmielów przegłosowali uchwałę o likwidacji Parku.
Natomiast w dniu 22 kwietna 2025 Wojewoda Świętokrzyski Józef Bryk uchylił decyzję o likwidacji Parku.
Uzasadniał to m.in tak: „Należy przy tym zwrócić uwagę, że podejmując uchwałę Rada Miejska kierowała się obawą przed ewentualnymi roszczeniami odszkodowawczymi, godząc się jednocześnie na ryzyko utraty wpisu Krzemionek na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W uzasadnieniu radni wskazali, że nie otrzymali żadnego dokumentu świadczącego o utracie wpisu. Co istotne, Rada Miejska nie otrzymała również żadnego dokumentu świadczącego o zamiarze wystąpienia wobec Gminy z roszczeniami odszkodowawczymi. Zdaniem organu nadzoru niekonsekwencją jest argumentowanie uchylenia uchwały chęcią uniknięcia jednego ryzyka z jednoczesnym podjęciem innego, w sytuacji, gdy stopień ryzyka oraz wystąpienia negatywnych konsekwencji w dwóch ww. sytuacjach jest zbliżony”
Pani Burmistrz argumentowała decyzję o likwidacji Parku, wskazując na zagrożenie milionowymi odszkodowaniami za blokowanie inwestycji przez taką formę ochrony. Ponadto zadeklarowała zaskarżenie decyzji Wojewody do WSA. Dostała na to „zielone światło od radnych na sesji Rady Gminy Ćmielów 29 kwietnia br.
Głos ws. Rudzkiego Parku Kulturowego zabrała również Generalna Konserwator Zabytków pisząc m.in :” Należy z pełną świadomością uwzględnić dalekosiężne i potencjalnie nieodwracalne konsekwencje tej decyzji, które wykraczają poza lokalne granice.
Likwidacja formy ochrony, jaką stanowił park kulturowy, może negatywnie wpłynąć na integralność i autentyczność Krzemionkowskiego Regionu Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego, dobra o unikalnej wartości historycznej i archeologicznej.
To dziedzictwo stanowi nie tylko świadectwo dawnych cywilizacji, ale jest również integralną częścią tożsamości społeczności lokalnej, kształtując jej historię, tradycję i potencjał rozwoju turystycznego”.
Nasza organizacja niezmiennie uważa, że Rudzki Park Kulturowy chroni dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe objętego nim obszaru, a także wspiera ochronę obiektu UNESCO- jakim są prehistoryczne kopalnie i rezerwat. Poniżej zamieszczamy nasze stanowisko w sprawie likwidacji Rudzkiego Parku Kulturowego.