• tel. 518605698,
  • e-mail: biuro@mostedu.pl

Wspólny Las! Lasy wierzejskie


2024-03-26
23 marca 2024w lasach obszaru Natura 2000 Ostoja Wierzejska i sąsiadujących z nimi poprowadziliśmy spacer w ramach ogólnopolskiej akcji Wspólny Las.Uczestnikiczki i uczestników spaceru poprowadziliśmy do miejsca w którym chcemy powołać jeden z nowych, świętokrzyskich rezerwatów przyrody o roboczej nazwie „Polany wierzejskie”.

 Na nasz spacer przyszło aż 28 wspaniałych spacerowiczek i spacerowiczów oraz 3 czworonogi (oczywiście na smyczach). Bardzo, bardzo dziękujemy za Waszą bezcenną obecność. W historii naszych wspólnolasowych spacerów to rekordowa frekwencja!
Nasz spacer w zamierzeniu nie miał być długi. Pokonaliśmy zaledwie niecałe 2 kilometry. Za to przeszliśmy trasą, na której znajduje się naturalny strumień, torfowisko niskie, mszysty bór jodłowy oraz stanowiska zagrożonych gatunków grzybów, chrząszczy, roślin i ptaków.

 Spacer poprowadził Łukasz Misiuna, który bada i organizuje badania w tych lasach od 34 lat. Głównym prelegentem był znawca lasów, były wicedyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego, entomolog i ekspert od ochrony przyrody dr Lech Buchholz. Drugim prelegentem niespodziewanie został świetny geolog dr Zbigniew Złonkiewicz, pracownik Państwowego Instytutu Geologicznego w Kielcach i odkrywca słynnego tetrapoda.

Na spacerze pojawili się także znani w środowisku świętokrzyskim przyrodnicy, geolog, regionaliści, fotografowie: Michał Poros   z Geonatury Kielce, Jacek Morawski, Tomasz Konecki, Daniel Marciniak z Krzemionek ale też miejscy urzędnicy i urzędniczki, polityczki Grażyna Dekiel i Izabela Złonkiewicz -Kwitnące Kielce , a także nasza wiceprezeska Aleksandra Bernatek-Krakowiak i były prezes Dominik Włudyga. Właściwie każda z uczestniczek i uczestników to osoby u nas znane i zaangażowane w procesy społecznej partycypacji, kultury, polityki i ochrony przyrody. To był serio elitarny skład i poprzeczka została prelegentom zawieszona wysoko.

Lech Bucholz opowiadał w sposób fascynujący o lasach naturalnych, pierwotnych i o tym co różni je od lasów gospodarczych. Furorę zrobiła jego opowieść o strategiach przetrwania…kornika drukarza i o tym jakie ważne funkcje pełnią w lasach naturalnie powstające luki w drzewostanach. Było dużo o roli wody i martwego drewna w lesie. Zbyszek Złonkiewicz opowiedział o geologicznej przeszłości dzisiejszych lasów wierzejskich w sposób sugestywny i pozwalający sobie wyobrazić jak ten kawałek Ziemi funkcjonował przez ostatnie …400 milionów lat. Łukasz Misiuna opowiedział o bioróżnorodności tego lasu, problemach jego ochrony i ważnych funkcjach oraz o planach utworzenia tu rezerwatu przyrody.

Przewodnim hasłem ukutym w toku dyskusji było stwierdzenie, że Las nie jest zwykłym krajobrazem, widokiem, statycznym obrazem zbioru drzew. Las to niezwykle złożony, wielowątkowy i wieloaspektowy PROCES, dziejący w czasie i przestrzeni”.
Na spacerze udało się zaobserwować trzy gatunki grzybów z polskiej czerwonej listy roślin i grzybów: szczecinkowca jodłowego, gęstoporka cynobrowego i lakownicę brązowoczarną, widłaki jałowcowate, mech tujowca tamaryszkowatego, dzięcioły czarne, jemiołuszki i pierwszego tutaj w tym sezonie zniczka.

 Bardzo, bardzo się cieszymy z tego spaceru i bardzo mocno dziękujemy wszystkim uczestnikom. Padały pytania o kolejne spacery i bierzemy to sobie do serca. Zaplanujemy być może nawet cykliczne spacery tematyczne po podkieleckich, cennych lasach i borach.