• tel. 518605698,
  • e-mail: biuro@mostedu.pl

Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia RD 162 zmieniającego granice Świętokrzyskiego Parku Narodowego


2021-12-30

10 grudnia 2021 roku  Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia, na mocy którego z granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego zostanie usunięte 1,35 ha w szczytowej partii Łyśca. Rządowe Centrum Legislacji na swoich stronach zamieściło tę wiadomość 13 grudnia 2021 roku. 

Projekt rozporządzenia trafił teraz na biurko Premiera Mateusza Morawieckiego. Jeśli Premier podpisze dokument, po upływie 14 dni projekt rozporządzenia wchodzi w życie.

Na skutek takiego ciągu zdarzeń trzy działki na Łyścu o numerach ewidencyjnych 2039/1, 2039/2 i 2039/3 o łącznej powierzchni około 1,35 ha przejdą w zarząd kieleckiego Starosty Powiatowego. Nadal będą własnością Skarbu Państwa, ale nie będą już częścią Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

W grudniu 2020 roku wojewoda świętokrzyski, dyrektor ŚPN oraz starosta kielecki podpisali list intencyjny, na mocy którego teren ten wraz z zabudową zostanie w określony sposób przekazany Oblatom, zakonnikom zamieszkującym część klasztoru na Łyścu.

Wbrew wcześniejszym zaprzeczeniom już wtedy wiadomo było, że cała ta bezprawna procedura była prowadzona wyłącznie po to, aby majątek Skarbu Państwa oddać zakonnikom.

Teraz Oblaci w sposób nieskrępowany będą mogli zamienić Muzeum Przyrodnicze ŚPN w hotel, otwartą przestrzeń w parking, tzw. Szpitalik w restaurację oraz będą mogli zapraszać tysiące motocyklistów i fanów ryczących aut na zloty.

Należy jednak pamiętać, że teren ten wciąż jest w granicach obszaru Natura 2000 Łysogóry.

Nie chodzi jednak tylko o zmianę granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Jeśli Premier podpisze ten projekt rozporządzenia, podobne procedury wyłączeniowe mogą się rozpocząć w całym kraju, we wszystkich parkach narodowych, z dowolnego powodu.

Tak więc od podpisu Mateusza Morawieckiego zależy cały dotychczasowy system ochrony przyrody.

Więcej o sprawie tu: https://oko.press/swietokrzyski-park-narodowy-pomniejszony/

Fot. Ł. Misiuna