• tel. 518605698,
  • e-mail: biuro@mostedu.pl

Ponadczasowe i bezcenne wartości światowego dziedzictwa UNESCO w Krzemionkach Opatowskich – FILM


2020-08-06

Zachęcamy do poznania znaczenia prehistorycznych pól górniczych w Krzemionkach, Borowni, Koryciźnie oraz reliktów osady na wzgórzu Gawroniec w Ćmielowie, które zostały w roku 2019 wpisane Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Film, który udostępniamy jest próbą opowiedzenia w skrótowej formie, jak ważne są świadectwa ludzkiej pracy i życia codziennego dawnych mieszkańców tego terenu. Oraz jak unikalnym i bezcennym jest dziedzictwo pradziejowych kopalń w tzw. Krzemionkach Opatowskich.

W związku z zagrożeniem ulokowania odkrywkowej kopalni wapienia w bezpośrednim sąsiedztwie pola górniczego w w Krzemionkach, na gruntach miejscowości Ruda Kościelna, upowszechnienie informacji o wartości Krzemionek wydaje się niezbędne, czy wręcz palące.

FILM O KRZEMIONKACH OPATOWSKICH

Scenariusz w formie narracji przygotował dr Jerzy Tomasz Bąbel – archeolog, badacz Krzemionek i emerytowany pracownik Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Uzupełnienia, konsultacje i reżyseria zostały zapewnione przez dyrekcję i pracowników Muzeum. Autorami zdjęć byli przede wszystkim: Krzysztof Pęczalski i Krzysztof Dziewięcki. Muzykę skomponował (także w oparciu o dźwięki zarejestrowane w czasie produkcji) Paweł Piotrowski. On również odpowiada za udźwiękowienie obrazu. W filmie wystąpili liczni rekonstruktorzy, którzy współpracują przy realizacji festiwalu pn. „Krzemionkowskie spotkania z epoką kamienia”, upamiętniającego corocznie odkrycie prehistorycznych kopalń krzemienia pasiastego w Krzemionkach. Realizacja filmu była też możliwa dzięki pomocy wolontariuszy.

Fot. Ł. Misiuna